Promocje

Menu

Produkty

Szukaj

Wiosenne porządki kosmetyczne – czego lepiej się pozbyć

Zdjęcie kosmetyczki i przedmioty na płaskim stole - porządki w kosmetyczce

Na dnie szuflady leży dawno zapomniany balsam, polecony przez koleżankę krem nie sprawdził się w Twojej pielęgnacji, a serum do twarzy dziwnie pachnie? To znak, że już najwyższy czas zrobić porządki kosmetyczne! Jak się za to zabrać?

Skontroluj datę przydatności kosmetyków

Przeterminowane kosmetyki nie tylko zmieniają swoją konsystencję i nieprzyjemnie pachną, ale, przede wszystkim, szkodzą Twojej skórze. Porządki w kosmetyczne rozpocznij od sprawdzenia dat przydatności kosmetyków. Weź pod uwagę przede wszystkim termin PAO, czyli czas, w jakim dany produkt powinien być zużyty. Znajdziesz go na opakowaniu kosmetyku. Ze względu na brak sztucznych konserwantów, czas zużycia kosmetyków naturalnych będzie krótszy. Jeśli nie pamiętasz, kiedy kosmetyk został otwarty, skontroluj jego zapach, kolor i konsystencję. Jeśli rozwarstwia się, ma mocno zmieniony kolor i nieprzyjemnie pachnie – prawdopodobnie jest zepsuty. Pozbądź się sentymentów i bez wahania pozbądź się przeterminowanych kosmetyków – one na pewno już Ci się nie przydadzą!

Symbol PAO - otwarty słoik i z podaną liczbą miesięcy, oznaczających czas zużycia kosmetyku po otwarciu

Symbol PAO

Ilustruje okres przydatności do użycia kosmetyku po jego pierwszym otwarciu ( w miesiacach)

Przeanalizuj skład kosmetyków

Sprawdź skład kosmetyków – wyeliminuj te, które szkodzą Twojej skórze i zastąp je tymi z naturalnym, delikatnym składem. Czytanie etykiet na kosmetykach nie należy do najprostszych, możesz zainstalować w swoim telefonie specjalną aplikację, która po zeskanowaniu etykiety podkreśli na czerwono składniki, których lepiej unikać.

W składzie kosmetyków unikaj

  1. Silikonów, które na skórze tworzą nieprzepuszczalną powłokę, utrudniającą wchłanianie zawartych w kosmetykach składników aktywnych. To właśnie silikony zapychają gruczoły łojowe i często są również powodem wysypu krostek i powstawania zaskórników. Niekorzystnie wpływają także na włosy – obciążają je i oblepiają, utrudniając przenikanie substancji aktywnych.
  2. Sztucznych substancji zapachowych, które często są powodem reakcji alergicznych i podrażnień.
  3. Pochodnych ropy naftowej. Zaliczają się do nich między innymi: parafina, wazelina oraz olej mineralny. Substancje te również tworzą na powierzchni skóry nieprzepuszczalną warstwę i utrudniają naturalną wymianę gazową. To prowadzi do namnażania się bakterii beztlenowych na powierzchni skóry i powstawania stanów zapalnych, zaskórników oraz zatkania gruczołów łojowych.
  4. Parabenów, czyli substancji chemicznych, używanych w przemyśle kosmetycznym jako konserwanty. Dzięki nim kosmetyki mają dłuższy okres trwałości, jednak nie są przyjazne dla naszej skóry.

Wybieraj kosmetyki naturalne, o zawartości

  1. Naturalnych olei, wosków i maseł, które odpowiadają za odżywienie, nawilżenie i zabezpieczenie skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. To właśnie one dostarczają skórze i włosom odpowiednich składników aktywnych. W zależności od tego, z jakich roślin oleje zostały pozyskane, mogą mieć właściwości kojące, ujędrniać skórę, niwelować zmarszczki, odżywiać i nawilżać. Znajdziesz je w kremach do twarzy, balsamach do ciała, odżywkach i innych kosmetykach Vianek.
  2. Naturalnych olejków eterycznych, które nie tylko sprawiają, że kosmetyk pięknie pachnie, ale także działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie.
  3. Ekstraktów roślinnych, które wykazują szereg właściwości korzystnie wpływających na stan naszej skóry i włosów.

Dobierz kosmetyki do typu swojej cery

Kiedy już pozbędziesz się przeterminowanych i źle dobranych kosmetyków, skup się na rozpoznaniu potrzeb swojej skóry. Zamiast znów popełniać te same błędy i kupować buble kosmetyczne, dobierz produkty do typu cery. Aby ułatwić Ci wybór, kosmetyki Vianek zostały specjalnie podzielone na kilka serii, dostosowanych do różnych potrzeb skóry:

Takie porządki  warto uwzględnić w swoim kalendarzu raz na jakiś czas. Nadejście wiosny jest świetnym momentem, by odświeżyć kosmetyczkę!