Promocje

Menu

Produkty

Szukaj

Jak pozbyć się rozstępów

Zdjęcie młodej kobiety z rozstępami

Są powodem kompleksów wielu kobiet. Atakują wiele miejsc na naszym ciele – szczególnie uda, pośladki, brzuch czy piersi. Początkowo są mało widoczne, a gdy stają się ciemne – próbujemy się ich pozbyć. W walce z rozstępami ważna jest przede wszystkim świadomość – co to są rozstępy, jak powstają, jak zapobiegać ich powstawaniu i jak je zwalczać?

Co to są rozstępy?

Rozstępy to wrzecionowate pasma, których przyczyną jest gwałtowny przyrost masy ciała. Taki skok powoduje nadmierne rozciąganie się skóry, w efekcie którego dochodzi do zerwania włókien kolagenowych.

Zdjęcie młodej kobiety z rozstępami

Jak powstają rozstępy

Powstawaniu rozstępów towarzyszy lekki świąd lub pieczenie. W pierwszym etapie włókna elastyczne zostają zerwane i w skórze właściwej dochodzi do urazu, na skutek którego powstaje stan zapalny. Wtedy pojawiają się na ciele pasma w różnych odcieniach czerwieni. Etap ten trwa od kilku tygodni, do kilku miesięcy. Jeśli już w tej fazie zauważymy rozstępy i odpowiednio zaczniemy je zwalczać, mamy dużą szansę na ich zupełne usunięcie. W kolejnym etapie, pasma stają się białe, a w skórze pozostają puste miejsca, po rozerwanych włóknach. Wówczas rozstępy można nazwać bliznami i mogą być już bardzo trudne do zlikwidowania.

U kogo najczęściej pojawiają się rozstępy

Ze względu na nadmierne naciąganie skóry, rozstępy pojawiają się często u kobiet w ciąży (szczególnie na piersiach, udach, brzuchu i pośladkach). Problem ten dotyczy także dzieci w fazie szybkiego wzrostu, u których widoczne są szczególnie rozstępy na plecach. Rozstępy na brzuchu i rozstępy na pośladkach pojawiają się u osób, których dotknął efekt jojo, a u kulturystów i osób przyjmujących sterydy – na ramianach i wewnętrznej stronie ud. Gwałtowny przyrost masy ciała to nie jedyna przyczyna powstawania rozstępów – często wpływają na to zmiany hormonalne, które prowadzą do pogorszenia jakości skóry (np. W okresie menopauzy), a także uwarunkowania genetyczne. Jeśli Twoja mama lub babcia miała problem z rozstępami – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pojawią się także u Ciebie.

Jak zniwelować rozstępy?

Jak w wielu przypadkach, tutaj również najlepiej sprawdzi się zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Profilaktyka podjęta jeszcze przed powstaniem uszkodzeń skóry, będzie bardziej skuteczna niż niwelowanie rozstępów, które na dobre się na niej rozgościły. Zanim sięgniesz po kosmetyki na rozstępy o silnym działaniu, wypróbuj łagodniejszych metod. Po pierwsze, warto systematycznie pielęgnować skórę kremami natłuszczającymi np. masłem do ciała Vianek z serii fioletowej i odżywczymi, np. odżywczym masłem do ciała Vianek. Dobrze na kondycję skóry wpływa także wykonywanie masażu ciała, szczotkowanie ciała na sucho oraz peeling. Najlepiej sprawdzą się peelingi naturalne ( np. peeling do ciała Vianek, o działaniu ujędrniająco-wygładzającym), które nie tylko zapobiegają powstawaniu rozstępów, ale także niwelują cellulit. Peeling pobudza komórki do wytwarzania kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność i wytrzymałość skóry.

Mimo wszechobecnego ruchu “body positive”, rozstępy wciąż mogą obniżać samoocenę i powodować dyskomfort u wielu osób. Warto zatem zadbać o swoją skórę odpowiednio dobranymi kosmetykami Vianek.