Promocje

Menu

Produkty

Szukaj

Przebarwienia po słońcu – jak się ich pozbyć

Kobieta z przebarwieniami na twarzy

Posłoneczne przebarwienia na skórze to problem, z którym boryka się wiele osób. Mimo że plamy posłoneczne nie wymagają specjalnego leczenia, ich obecność może negatywnie wpływać na nasze poczucie własnej wartości oraz pewność siebie. Dlatego w dzisiejszym wpisie zdradzimy, jak skutecznie z nimi walczyć.  

Jak powstają przebarwienia?

Odcień naszej skóry jest zależny od melaniny, pigmentu produkowanego przez melanocyty, obecnego w naskórku i skórze właściwej. Jeden melanocyt dostarcza barwnika 36 komórkom. Głównym źródłem plam posłonecznych jest promieniowanie UV, które stymuluje nadprodukcję melaniny. Ta nadmierna ilość prowadzi do wykształcenia plam pigmentacyjnych, najczęściej występujących na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach. 95% docierającego do Ziemi promieniowania to promieniowanie UVA, czyli główny sprawca przebarwień. Ten rodzaj promieniowania przenika także przez szyby i charakteryzuje się równą intensywnością przez cały rok. 

Typy przebarwień

Przebarwienia słoneczne można podzielić na trzy główne kategorie:

  • Piegi – małe, brązowe plamy. Zazwyczaj widoczne na twarzy, przedramionach, dekolcie i nogach. To genetyczna zmiana skóry, częściej występująca u osób o jasnej karnacji i rudych włosach. Choć piegi pojawiają się najczęściej już w dzieciństwie, nie występują u niemowląt. Promieniowanie UV pobudza nadprodukcję melaniny, powodując ciemnienie piegów pod wpływem słońca.
  • Melasma – to znacznie bardziej uporczywy problem. Duże, ciemniejsze plamy, nabyte w wyniku ekspozycji na słońce (nie wrodzone). Częstsze u osób o ciemnej karnacji, przeważnie u kobiet. Takie plamy najczęściej pojawiają się na twarzy.
  • Plamy soczewicowate – zazwyczaj ciemnobrązowe, nierównomierne plamy, wywołane długotrwałym oddziaływaniem promieni słonecznych. Często pojawiają się na twarzy, plecach i ramionach, czyli na najbardziej narażonych na słońce obszarach ciała.

Jak pozbyć się przebarwień?

Co ciekawe, pozbycie się jaśniejszych przebarwień jest znacznie trudniejsze. Zakorzenione są one bowiem w głębszych warstwach naskórka oraz skóry właściwej, czyli miejscach trudno dostępnych dla standardowej pielęgnacji. Dlatego kluczowe jest zapobieganie powstawaniu przebarwień przed ich pojawieniem się. Aby skutecznie pozbyć się przebarwień, pamiętaj o kilku ważnych elementach codziennej pielęgnacji:

Typy przebarwień

  1. Fotoprotekcja: Ochrona przed słońcem jest kluczowa. Używaj codziennie kremu i balsamu z filtrem SPF, które chronią przed promieniowaniem UVB i UVA. Stosuj je także w bardziej pochmurne dni i gdy przebywasz w pomieszczeniach – promieniowanie UVA przenika także przez szyby.
  2. Kremy rozjaśniające: Istnieją kremy i żele zawierające składniki wybielające, takie jak kwas azelainowy, witamina C czy retinoidy. Te składniki pomagają rozjaśnić przebarwienia i poprawić koloryt skóry. Do intensywnej pielęgnacji twarzy z przebarwieniami świetnie sprawdzi się Przeciwzmarszczkowy eliksir VIANEK.
  3. Regularne peelingi: Regularne wykonywanie peelingu pomaga złuszczyć martwy naskórek i przyspiesza naturalny proces odnowy skóry, dzięki czemu cera staje się rozświetlona i promienna. Peeling-maseczka VIANEK pozwoli Ci połączyć złuszczanie z dodatkową pielęgnacją.
  4. Odpowiednia dieta i nawodnienie: Spożywanie zdrowej diety bogatej w antyoksydanty może pomóc w ogólnej kondycji skóry. Pij również wystarczającą ilość wody, aby utrzymać skórę nawodnioną i zdrową.
  5. Unikanie słońca: Staraj się unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza w godzinach szczytu, czyli od 10:00 do 16:00. Kiedy wychodzisz na zewnątrz, zakładaj odzież ochronną, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy.
  6. Regularna pielęgnacja: Zachowuj regularną rutynę pielęgnacyjną, w tym oczyszczanie, nawilżanie i stosowanie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych.
5.00/5
(10)

49.00

VIANEK Przeciwzmarszczkowy eliksir do twarzy
5.00/5
(2)

31.00

VIANEK Rewitalizująca maseczka-peeling do twarzy
5.00/5
(1)

30.00

VIANEK Rewitalizujący tonik do twarzy
5.00/5
(1)

29.00

VIANEK Rewitalizujący płyn micelarny