Pielęgnacja cery naczynkowej nie jest prosta – wymaga szczególnej delikatności i staranności. Charakterystyczne rumieńce na twarzy, “pajączki” w okolicach nosa i towarzyszący na co dzień, przebijający się nawet przez warstwy podkładu kolor czerwony to zmora wielu osób. Jak dbać o delikatną cerę naczynkową, by dodatkowo jej nie podrażniać?
Charakterystyka cery naczynkowej
Charakterystyczne zaczerwienienia na twarzy, czerwone rumieńce to efekt płytkiego unaczynienia, typowego dla osób o cienkiej, jasnej i wrażliwej skórze. Problem rozszerzonych naczynek dotyczy coraz więcej osób, głównie kobiet, związane jest to bowiem z wysokim poziomem estrogenów, które wpływają rozkurczająco na ścianki naczyń krwionośnych. Słabe ścianki naczyń krwionośnych, pod wpływem intensywnych bodźców, pękają i pojawiają się głównie w okolicach płatków nosa, na policzkach i brodzie, a także szyi i dekolcie.
Czynniki szkodliwe dla skóry naczynkowej
Szkodliwe dla skóry naczynkowej są gwałtowne zmiany temperatury, nie lubi ona wiatru, mrozu, dużych różnic temperatur. Reaguje na saunę, gorące kąpiele oraz na przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Również promieniowanie UV ma wpływ na włókna kolagenowe, z których zbudowane są ściany naczyń – osłabia je, powodując, że stają się kruche. Skóra naczyniowa nie znosi dymu papierosowego, który niszczy wiązania witaminy C – wzmacnia ona bowiem ścianki naczyń. Związki zawarte w używkach (mocna kawa, herbata, alkohol) i ostrych przyprawach rozszerzają naczynia krwionośne, powodując, że pojawia się rumień, a ścianki naczyń zostają uszkodzone.
Jak pielęgnować skórę naczynkową?
Skóra wrażliwa starzeje się szybciej. Wrażliwy naskórek szybciej chłonie toksyczne substancje, co wpływa na powstawanie w komórkach grupy wolnych rodników, osłabiających warstwy skóry. Dlatego odpowiednia pielęgnacja skóry naczynkowej jest szczególnie ważna.
Oczyszczanie skóry naczynkowej
Oczyszczanie skóry naczynkowej powinno być bardzo delikatne. Unikaj długiego tarcia i ucisku. Do demakijażu używaj płynów micelarnych przeznaczonych do tego typu skóry – np. Nawilżający płyn micelarny VIANEK . W drugim etapie oczyszczaj skórę delikatną pianką do mycia twarzy VIANEK, która skutecznie usunie resztki zanieczyszczeń, nie podrażniając przy tym delikatnej cery. Pamiętaj, by unikać chlorowanej wody, do mycia najlepiej używaj wody mineralnej lub przegotowanej. Jeśli wykonujesz peeling to tylko enzymatyczny, który rozpuszcza martwe komórki – ten mechaniczny działa zbyt drażniąco.
Tonik do skóry naczynkowej
Pamiętaj, by w następnym kroku użyć toniku, który błyskawicznie przywróci skórze jej fizjologiczne pH, ukoi po oczyszczaniu i przygotuje skórę do dalszych etapów pielęgnacji. Unikaj toników z zawartością alkoholu – te podrażnią delikatną cerę naczynkową i jedynie pogorszą jej stan.
VIANEK Wzmacniający płyn micelarny i tonik 2w1
30.99zł
Kremy do skóry naczynkowej
Najlepsze do nawilżania skóry z naczynkami będą kremy hipoalergiczne, bezzapachowe i pozbawione wszelkich drażniących składników. Bardzo dobrze, jeżeli w ich składzie znajdą się witaminy C, K i E oraz wyciągi roślinne, które skutecznie zmniejszają obrzęk i maskują zaczerwienienia. Korzystnie działa również pantenol i alantoina, które wzmacniają barierę ochronną skóry i łagodzą rumień. Do cery naczynkowej doskonale sprawdzą się kremy z łagodzącej serii VIANEK, wzbogacone o witaminę E lub kremy z serii kojącej z zawatością alantoiny i panthenolu. Pamiętaj, by stosować również kremy chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV – do cery naczynkowej sprawdzi się szczególnie Łagodzący krem ochronny do twarzy SPF 50 VIANEK.
VIANEK Łagodząca maseczka do twarzy – tubka
32.00zł
VIANEK Wzmacniający krem do twarzy na noc
46.99zł
VIANEK Wzmacniający krem do twarzy na dzień
46.99zł
VIANEK Łagodzący krem ochronny do twarzy SPF 50
45.00zł
Pamiętaj, by z cerą naczynkową obchodzić się ze szczególną ostrożnością – to pozwoli Ci uniknąć dodatkowych podrażnień. Odpowiednio dobrane kosmetyki, systematyczność i dokładność pozwolą Ci znacząco poprawić kondycję skóry.